Legendarny komputer Sinclaira, który zastąpił ZX81. Ten egzemplarz to model z 48k pamięci RAM (sprzedawano również tańszy model z 16k.
Nazwa Spectrum i charakterystyczna tęcza na obudowie podekreślały fakt, że w odróżnieniu od poprzednikow komputer generował kolorowy obraz. Pierwotnie zastanawiano się nad innymi nazwami, m.in. ZX81 Color czy ZX82.
ZX Spectrum wprowadzono na rynek w 1982 roku i początkowo sprzedawano za £125 (wersja 16k) i £175 (48k), ale bardzo szybko obniżono cenę do£99 i £125, ponieważ Sinclair dążył do oferowania znakomitych rozwiązań komputerowych do użytku domowego i biurowego w przystępnej cenie, w miarę możliwości nie przekraczającej psychologicznej granicy£100.
By ograniczyć cenę, do produkcji podobno wykorzystywano uszkodzone kości pamięci 64k (2 x 32k) i wykorzystywano sprawne “połówki”.
Gumowa klawiatura była niewygodna w użyciu, ale jest to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów komputera, za sprawą którego w Polsce komputer nazywany był “gumiakiem”, “gumowcem” albo “trumną” lub “trumienką” (co było całkiem trafnym nawiązaniem i do nazwy, jak i do wyglądu komputera).
W odróżnieniu od poprzedników, ZX Spectrum wyposażony został w beeper – jednokanałowy generator dźwięku i wbudowany głośniczek (komputer nie przesyłam dźwięku do telewizora).
Komputery ZX Spectrum 16k i 48k doczekały się ogromnej ilości peryferiów oraz oprogramowania: zarówno gier, jak i programów użytkowych. Co ciekawe, nawet w Polsce Spectrumy wykorzystywane był do zastosowań przemysłowych. Na przykład, w nieistniejącej już kopalni Siersza w Trzebini zbudowano system do monitoringu stężenia gazów i komunikacji – wszystko w oparciu o połączone ze sobą w sieć lokalną (zapewne przy użyciu ZX Interface 1) komputery ZX Spectrum 48k. Te pionierskie rozwiązania przemysłowe funkcjonowały przez wiele lat. Wiem, bo jednym z autorów tego systemu był mój tato, który czasami zabierał mnie do pracy, bym mógł pod jego okiem uczyć się programować właśnie na ZX Spectrum.
Dodatkowe źródła informacji
- http:/home/docentpr/domains/zxspectrum.pl/public_html/www.worldofspectrum.org/
- http:/home/docentpr/domains/zxspectrum.pl/public_html/www.old-computers.com/museum/computer.asp?c=223&st=1
- http:/home/docentpr/domains/zxspectrum.pl/public_html/en.wikipedia.org/wiki/Sinclair_ZX_Spectrum
- http:/home/docentpr/domains/zxspectrum.pl/public_html/pl.wikipedia.org/wiki/ZX_Spectrum
- http:/home/docentpr/domains/zxspectrum.pl/public_html/8bit.yarek.pl/computer/zx.48/index-pl.html
- http:/home/docentpr/domains/zxspectrum.pl/public_html/www.spectrum.8bit.pl/pl/spectrum/spectrum48/zxhard.htm
- http:/home/docentpr/domains/zxspectrum.pl/public_html/www.zgapa.pl/zgapedia/ZX_Spectrum.html
- http:/home/docentpr/domains/zxspectrum.pl/public_html/www.worldofspectrum.org/faq/
- http:/home/docentpr/domains/zxspectrum.pl/public_html/www.nvg.ntnu.no/sinclair/computers/zxspectrum/
- http:/home/docentpr/domains/zxspectrum.pl/public_html/www.fizyka.umk.pl/~jacek/zx/doc.html#sinclair
- http:/home/docentpr/domains/zxspectrum.pl/public_html/www.nvg.ntnu.no/sinclair/computers/zxspectrum/spec1648.htm