Twórcą projektu obudowy legendarnego ZX Spectrum jest Rick Dickinson. Stworzył on także projekty zewnętrzne komputerów Sinclair ZX80, ZX81, QL i malutkiego, przenośnego telewizora Sinclair TV80.

Nie wszyscy wiedzą, że twórca wizerunku legendarnego ZX Spectrum stworzył także projekt współcześnie produkowanej konsoli Gizmondo (2005), przemianowanej na Gametrac.

Pierwotnie ZX Spectrum miał się nazywać ZX81 Colour, później ZX82, co miało nawiązywać do jego poprzednika – ZX81. Zwraca uwagę brak logotypu Sinclaira, oznaczenie ZX82 wykonane przy użyciu tej samej czcionki, co w przypadku poprzednika i ciemnoniebieskie klawisze.

Jeden z kolejnych wczesnych projektów. Tym razem jednak projekt uwzględnia logotyp Sinclaira. Kremowe klawisze bardzo odcinają się od ciemnego tła. Zwraca uwagę przycisk SPACE usytuowany centralnie pod główną częścią klawiatury.

Pojawia się też oznaczenie Colour z „tęczą” znaną w nieco innej formie z ostatecznego projektu. Ten akcent miał podkreślać jedną z bardzo istotnych zmian względem poprzednich komputerów Sinclaira. ZX Spectrum w odróżnieniu od swoich czarno-białych poprzedników potrafił bowiem wyświetlać 7 kolorów w dwóch odcieniach jasności oraz kolor czarny.

Kolejny ręcznie wykonany przez Dickinsona modela bardzo przypomina już komputer wprowadzony do produkcji.

Na tym etapie Sinclair Reasarch nie planował jednak jeszcze nazywać go ZX Spectrum, stąd nadal logo ZX82.

Matelowa, srebrzysta podstawa gumowej klawiatury przypomina tą, którą zastosowano w Timex 1500 – amerykańskim klonie ZX81. Ten model zawiera bardzo charakterystyczną dla późniejszych modeli Sinclaira „tęczę”.

Ostateczny projekt ZX Spectrum, już pod znaną nam nazwą. Zdjęcie z archiwum Dickinsona przedstawia model obudowy wykonany dla celów marketingowych.

Na tym etapie właściwy komputer jeszcze nie istniał. Zwraca uwagę to, że klawisze nie wydają się być wykonane z gumy, ale z plastiku. Nie wiem, czy tak jest w przypadku tego modelu, ale faktem jest, że na pewnym etapie rozwoju ZX Spectrum, wypuszczono przynajmniej jedną serię ZX Spectrum z plastikowymi klawiszami, która okazała się bardziej zawodna od znanej nam serii z gumową klawiaturą. Dlatego została bardzo szybko wycofana z produkcji.

Rick Dickinson upublicznił znacznie więcej projektów, do których obejrzenia zachęcam: